Nagłe zatrzymanie krążenia lub zawał, który może przeistoczyć się w NZK – dotyka rocznie ponad 700 tyś osób w całej Europie. W USA NZK jest najczęstszą przyczyną śmierci. Codziennie, także dzisiaj z tego powodu umrze kilkanaście tysięcy osób na całym świecie, w tym ok. 95 osób w Polsce
-
Bez defibrylatora szansa na przeżycie wynosi mniej niż 7 %. Większość z osób, które umierają każdego dnia można by było uratować gdyby w pobliżu był defibrylator.
-
Choć w największej grupie ryzyka są osoby starsze bądź mające problemy kardiologiczne – nagłe zatrzymanie krążenia może dotknąć każdego, również osoby zdrowe i prowadzące aktywny tryb życia, jak również małe dzieci. Decyzja o dostępie do defibrylacji to różnica pomiędzy życiem a śmiercią.
-
Poszkodowany dotknięty NZK ma tylko 10 minut na to, aby otrzymać pomoc niezbędną do przeżycia, przy czym defibrylacja powinna być przeprowadzona w przeciągu trzech pierwszych minut. To czas, w którym tylko defibrylator może go uratować. W warunkach poza-szpitalnych nie ma szans na to aby pomoc medyczna dotarła do kogokolwiek w tak krótkim czasie.
-
Do chwili obecnej w Polce obowiązek AED nie jest prawnie uwarunkowany – defibrylatory powoli pojawiają się we wszystkich miejscach publicznych. Szerzenie świadomości na temat konieczności umieszczania AED w miejscach publicznych to krok w stronę poprawy bezpieczeństwa i dbania o zdrowie swoje i innych.
-
Defibrylator Samaritan PAD jest urządzeniem, które przeprowadza przez proces postępowania ratowniczego. Posiada instrukcje wizualne i głosowe w języku polskim, co sprawia że jest bardzo prosty w obsłudze.
-
Samaritan PAD bada rytm serca, który u wielu chorych lub dzieci może być bardzo słabo wyczuwalny, nawet przez wykwalifikowanych ratowników. Urządzenie pomaga też w diagnozie problemu, a impuls defibrylacyjny podaje tylko w razie konieczności, eliminując możliwość popełnienia błędu przez osobę, która udziela pomocy.
-
Samaritan PAD wyposażony jest we wszystkie elementy ułatwiające proces ratowniczy – wygodną torbę, folię życia, nożyce, elementy do dezynfekcji klatki piersiowej, maskę do resuscytacji. Defibrylator montowany jest w specjalnie oznakowanych szafkach i oznaczony tablicami znamionowymi, tak aby w razie potrzeby można go było łatwo zlokalizować.